A hanyagság vagy a rosszul kiválasztott szer miatt problémák halmaza merülhet fel hosszútávon, melyek közül kiemelném a fegyvercső rozsdásodását, a lőporgázok maró hatását és a csőben minden lövés után hátramaradó lőpor, ólom, réz (vagy tombak) maradványokat.
Ezeket kiválóan megelőzik, vagy kezelik az optimális fegyverápoló szerek, ezzel is garantálva fegyverünk biztonságát.
A fogkefe, bronzkefe, fülpiszkáló, vattapamacs és a tisztítózsinór is nélkülözhetetlen kelléke a fegyver szakszerű tisztításának a hagyományos csőkefék mellett. Emellett számtalan kiváló ápoló-, tisztító-, konzerválószer kapható a piacon, melyek közül a következő kritériumok alapján válasszunk!
Nem emulgeálhat, azaz vízzel nem keveredhet!
Ha teflont tartalmaz ellenőrizzük a lőképet!
Az ammónia tartalmú és más csőtisztító szerek kiválóan oldják a lőszer és lőpor maradványokat a cső belsejében, de használatuk után ( a maradványok oldása, bronzkefés tisztítás ) szárazra törlés és olajozás szükséges.
Gátolja a korróziót és hidegre ne változzon a viszkozitása és a kúszóképessége!
Olyan fegyverápolót válasszunk, ami semleges a bőrre, lakkra, barnításra, fára, műanyagra.
Egy jól megválasztott szerrel akár egyharmaddal kevesebb tisztítókefét kell elhasználnunk, egyharmaddal kevesebb a ráfordított idő, mint egy vadászboltból leemelt „azt viszik a legjobban” szerrel, és az eredmény is tökéletesebb.
Ha vége a vadászatnak, lövészetnek, a fegyverünk ápolását mihamarabb kezdjük el, ez az egyik legfontosabb kulcsa a fegyverünk hosszú élettartalmának.
A fegyvertisztítást, ha a fegyverünk nedves, vizes mindig szárítással kezdjük, és csak utána jön a szennyeződések vegyi oldása a kiválasztott fegyverolajjal, a kefés tisztítás, majd a fegyver szárazra törlése. A tisztítóállványt nyugodtan rakjuk meleg helyre, de kerüljük a sugárzó hőt, nehogy a fegyvertus megrepedjen.
Az agyazásra külön ápolószert használjunk, odafigyelve, hogy fegyverünk tusa politúrozott vagy olajozott.
Bár a fegyvertávcsövek tubusának nem árt a fegyverápoló, kerüljük az olaj és az optika lencséinek érintkezését, ezek tisztítását hagyjuk mindig utoljára. Ide ne fújjuk, inkább pamaccsal hordjuk fel a szert. Javaslom, ha végeztünk a puskánk, pisztolyunk ápolásával, töröljük még egyszer szárazra és ezek után már ne nyúljunk a fegyver fém részeihez, vagy használjunk cérnakesztyűt ezzel elkerülhetjük hogy kezünkről a fegyverre kerülő izzadság megtámadja a fém részeket.
Ne feledjük! Fegyverhasználat előtt mindig húzzuk szárazra a csövet!
Megfelelő fegyverápoló, -olajozó szerekre, tisztító eszközökre minden fegyvernek szüksége van, legalább annyira, mint a kellő szorgalommal és hozzáértéssel végzett munkára.
|