Ismerd meg fegyvered, lõszered!
Kezdjük azzal, hogy átnézzük a felszerelésünk. A legtöbb vadászfegyvert „lengõ csövûre” tervezték. Hogy mit is jelent ez?
A lengõcsövû golyós vadászfegyvereknél a csõ és az agyazás elsõ része nem érhet össze, csak a csavarozásnál, mert elüti a fegyvercsövet lövéskor. Láttam már tíz centis találat eltolódást, amit a párás idõben alakot változtatott és a csõhöz hozzáfeszülõ agyazás okozott.
Ellenõrzése egyszerû, a felállított fegyverünk csöve és agyazása közé papírlapot húzunk. Közé kell csúsznia ellenállás nélkül egészen a csavarozásig. Javítása egyszerû, ha vagytok olyan ügyesek, hogy szétcsavarozzátok a fegyvereteket már csak egy hengerre tekert 120-as csiszolóvászonra van szükségetek, amivel az agyazás belsõ részét meg csiszolhatjátok.
Többször ellenõrizzétek összeszereléssel az illesztést! Ha kész, ne felejtsétek olajjal vagy viasszal kezelni, hogy ne szívja a vizet. Viszont, ha nem vagytok elég felkészültek mûszakilag, akkor elég, ha az ellenõrzést elvégzitek, a többit bízzátok szakemberre!
A céltávcsõ rögzítését is nézzük át. Nem térnék ki az olcsó alumínium és az esztergályosok által készített mûremekekre, azokat felejtsük most el. A csavarokat nézzük át, megvannak-e húzva a tubuson és a szerelék többi részén is. A patent szerelékeket mindig tisztán és tiszta bázisra illesszük rögzítésük legyen kellõen feszes. A korrózióvédelemre itt helyezzünk fokozott figyelmet. Használjunk Brunox, Ballistol, vagy más jó minõségû fegyverápoló olajat.
Na, lássunk egy kis ballisztikát!
Ne gondold, hogy a fegyvercsövet elhagyó lövedék egyenesen repül vagy, hogy a te fegyvered 200-300 méterig pont lövõ! Badarság, ezt gyorsan felejtsd el!
A Föld légterében minden lefele esik, így a lövedéknek is lefelé szálló röppályája van. Ha nem akarsz azok közé a vadászok közé tartozni, akik arról híresek, hogy már megint elb…ak valamit, akkor tanulj meg néhány dolgot, hogy a legjobb golyólövõk közé tartozhass!
Az elsõ, amit ismerned kell az a fegyvered és lõszered ballisztikája. Valószínû, hogy tudtad eddig is, a lövedékre hat a gravitáció. De lehet, hogy nem is sejted, hogy míg egy 17 Remingtonnak 270 méteren nyolc centi körüli esése van, addig egy 45-70 Govern
ment-nek akár 140-180 centi is lehet!!!
Valószínû, hogy a te fegyveredbõl kilõtt lövedék esése a kettõ között van. Ezeket az adatokat megtalálhatod oldalunkon a ballisztikai táblázatok között.
Ha megtanulod fegyvered ballisztikai adatait és a cél távolságát vagy megméred, vagy jól saccolod, már tudod is milyen fölé tartás szükséges, hogy eltaláld a célt. A közép kalibereknél nagyvadvadászat során 180 méterig általában nem kell fölé tartani, mivel azokat nagy valószínûséggel százötven százhetven méterre lövik be pontra.
E fölött viszont nem oda kell céloznod, ahova lõni szeretnél, hanem a fegyverednek, lõszerednek megfelelõ mértékben fölé.
A pontos lövésben különbözõ szálkereszt típusok, vagy könnyen kezelhetõ ballisztikai toronnyal ellátott távcsövek lehetnek a segítségedre. Ezeknek a ballisztikai tornyok segítségével, egy mozdulattal beállíthatod, hogy a vadászpuskádból kilõtt lövedék milyen távon lépje át céltávcsöved optikai síkját, azaz milyen távon legyen ” pontlövõ” a puskád.
Mivel mindezekkel tisztában vagy, egy kis …… vagy inkább sok gyakorlás után bátran vállalkozhatsz hosszú lövésekre.
Vadászüdvözlettel:
K.Szabolcs
|