Egy egyszerû, de lényeges dologra elég sûrûn csak utólag tudom felhívni vadásztársaim figyelmét, amikor már a fejüket fogják és nem értik, miért nem találták el azt a „fasza kis süldõt”, pedig nem is volt messze kb. száz méter.
Szeretném, ha te nem így járnál.
Amikor már másra nem tudunk gondolni, esetleg még célba is lövöldöztünk és persze a fegyver pontos volt, megkérdezem mikor húztad ki utoljára a csövet, nem-e volt olajos?! És már meg is van a válasz: Francba, elfelejtettem!
És tényleg tudja is, hogy minden fegyvercsõ tisztítás után SZÁRAZRA kell törölni a fegyvercsövet, csak nem csinálta meg.
Egy olajos fegyvercsõbõl kilõtt lövedék találati pontja 100 méteren, akár tizenöt centivel is eltérhet a száraz csõbõl kilõtt lövedékéhez képest. Ennek a kis apróságnak minden vadászat elõtt neked is eszedbe kell jutnia. Ha rászánod magad a fegyvertakarításra és olajos csõvel rakod el fegyvered, a legegyszerûbb megoldás (és szerintem tuti biztos), ha fegyvered csövére egy tisztító rongyot kötsz rá. Hamar rá fogsz jönni, hogy nem véletlenül találtad így kedvenc puskádat.
Néhány szó a fegyvercsõ tisztításáról, ápolásáról.
Tudnod kell, hogy megfelelõ ápolás nélkül, fegyvered élettartama lényegesen rövidül, pontossága csökken. Szórása akár egy-két éven belül 2-3 szorosára is nõhet. Fegyveres erõk tesztjei viszont kimutatták, hogy a megfelelõen tisztított és ápolt fegyverek csöve, akár 10-15 ezer lövés után sem veszít pontosságából. Ennek két legfontosabb oka, hogy a lövés folyamata közben felszabaduló agresszív maró anyagok erõsen korrodálják a fegyverünk csövét és a csõbe beszivárgó por lövéskor a csõfalat csiszolja.
Mindkettõ aránylag könnyen elkerülhetõ.
A fegyvercsõbe kerülõ idegen anyagok káros hatását elkerülhetjük, ha egyszerûen a csõtorkolatot beragasztjuk a vadászboltokban kapható találat leragasztáshoz kapható fekete koronggal vagy csõ dugóval.
A fegyvercsövet maró savas maradványokat pedig egy gyors fegyvertisztítással eltávolíthatjuk.
Ehhez szükséges néhány alap felszerelés:
jó minõségû tisztító vesszõ
bronz kefe
minõségi tisztító szer (Robla Solo csõtisztító, Ballistol, Remington fegyvertisztítók és olajok stb…)
pamut rongyok
vezetõ hüvely, hogy középen tartsa a tisztítópálcát, és hogy védje a torkot a kis bemélyedésektõl, a csõvel érintkezõ pálca és vég okozta bevágódásoktól
Vigyázzunk, mert néhány dologra pedig egyáltalán nincs szükségünk, fegyverünk tisztításakor!
Ilyen például:
alkohol
étel, ital, a mérgezés elkerülése miatt
nyílt láng, dohányzás, a gyúlékony anyagok berobbanásának elkerülése miatt
na és persze lõszerre!!! Nem is mondom, hogy miértJ
A fegyvercsõ tisztításának lépései:
1) A legelsõ és legfontosabb feladat, ELLENÕRIZD FEGYVERED TÖLTETLENSÉGÉT!
2) Közvetlen használat után várd meg, míg a fegyvered alig langyosra visszahûl.
3) Itass át bõven pamutrongyot fegyvercsõ tisztítóval, majd told át vele fegyvered csövét egyszer-kétszer, majd hagyd állni néhány percig. Bronz tisztítókefével tisztítsd a csövet legalább tíz vonással. A csõben húzhatod és tolhatod is a kefét. A kefe szálainak kihullását megakadályozhatod azzal, hogy a húzás irányát nem változtatod meg a csõben (mindig végigtolni, végighúzni, ha lehet egy lendülettel). Hogy megvédd a kritikus torkolati huzagolást, keféld a csövet a tár felõl, és használj vezetõhüvelyt. Az automata, csúszó- és alsókulcsos fegyvereket a torkolat felõl kell tisztítani. Azért, hogy a tisztítás során a vesszõ ne tudjon hozzáérni a csõ falához és végéhez, a csõ torkolatánál használj olyan csõvég toldatot, aminek a furata kisebb, mint a kaliber, de nagyobb, mint a vesszõ átmérõje. A megfelelõen végzett csõtisztítás a csövet nem károsítja, és nem is koptatja (a lövés során felszabaduló energia ~10%-át emészti fel a lövedék csövön való áthaladása, ami nagyságrendekkel nagyobb, mint a tisztítás során fellépõ energia).
4) A csõ szárazra törléséhez tolj át annyi rongyot a csövön, amennyi a tisztítószer eltávolításához szükséges. Amennyiben a használati utasítás úgy rendelkezik, akár hosszabb idõre is bent lehet hagyni az tisztítószert a csõben. A tisztítórongy kék vagy zöld szennyezõdés maradvánnyal jelzi a csõ szennyezettségét. FIGYELEM! Ne keverd az ammónium és a petróleum alapú oldószereket! Azok reakcióba léphetnek egymással szerves savat eredményezve, ami nem csak a fekete csövekre, de még a rozsdamentesekre is káros.
5) A töltényûr és az átmeneti kúp tisztításához elég a mûanyag kefe és a pamacsos kefe vagy tisztítórongy. Az átmeneti kúpot kaliber alatti rézkefével lehet kitisztítani egy rövid vesszõvel. Töröld teljesen szárazra a töltényûr környékét. Általában két tisztítórongy a kefén elég vastag ahhoz, hogy egyszerûen megold ezt a lépést. Ha hosszabb ideig akarod tárolni a fegyvered, a korrózió megelõzése érdekében olajozd be a csövet úgy, hogy egy olajos rongyot dugsz át a csövön.
6) Fegyvered, ha teheted, tárold csõtorkolattal lefele, hogy az olajozott csõbõl kiszivárgó ápolószer ne kerüljön nagy mennyiségben a zárszerkezetbe.
Vadász üdvözlettel:
K. Szabolcs
|