Oldalunk cookie-kat használ. Ezen fájlok információkat szolgáltatnak számunkra
a felhasználó oldallátogatási szokásairól, de nem tárolnak személyes információkat.
Szolgáltatásaink igénybe vételével Ön beleegyezik a cookie-k használatába.
További információk
Éjjellátók - vadászat vadászbolt
Figyelem! Ebben az évben már csak a 2021.12.21-én éjfélig leadott rendeléseket tudjuk elküldeni. Az utána rögzített foglalások már csak 2022.01.07-e után kerülnek kiszállításra!
Ahhoz, hogy a sötétben, gyenge fényben, vagy nehézkes látási körélmények között jól, illetve értékelhetően lássunk, elengedhetetlen a kép „feljavítása". Ez azt jelenti, hogy a megfigyeléshez elengedhetetlen képi elemeket elég világosan, kontrasztosan, részletgazdagon kell érzékelnünk úgy, hogy az esetleges mozgást, vagy állapot változást is nyomon tudjuk követni.
A hagyományos (nem digitális) éjjellátók az igen gyenge környezeti fényt az optikai rendszer (objektív) révén a fotókatódra juttatják, amely a fotonokat elektronokká alakítja át. Az elektronokat különleges elektronikai eljárás gyorsítja fel és sokszorozza meg. Tulajdonképpen ekkor történik a „fényerősítés". Az elektronok ezután egy foszfor képernyőre kerülnek, ahol látható fotonokká alakulnak át. Ezt a sajátos színezetű képet látjuk a szemlencsén keresztül. Teljes sötétségben (főleg nyílt terepen) infravetőt (IRI) kell használni, amely az emberi szem által igen nehezen, vagy egyáltalán nem látható infravörös sugarakat bocsájt ki. Az infravető szürkületben, párás, ködös körülmények között is jelentősen növelheti az éjjellátó hatékonyságát. Fontos, hogy gondoskodjunk mind a frontlencse, mind az okulár lencse megfelelő beállításáról, mert csak így kapunk éles, részletgazdag képet. Mivel egy kis képernyő nagyított képét látjuk, érdemes tudni, hogy a közeli és távoli képelemeket nem az optikai távcsöveknél megszokott távlati érzékeléssel szemléljük.
Az éjjellátókat több kategóriába soroljuk, ezek a „generációk", például: 1. generáció (Gen1), 2. generáció (Gen2).
1. generációs éjjellátók: A természetjárók, vadászok, műkedvelő felfedezők körében az 1. generációs éjjellátók használatosak. Ezeknél a készülékeknél főként elektrosztatikusan fókuszált csövek végzik az erősítést a fény néhány ezerszeresére növelésével. Jó felbontás, dinamika és kontraszt jellemzik az első generációs típusokat.
2. generációs éjjellátók: A második generációs éjjellátóknál a fotókatód mögött egy különleges erősítő egység, a mikrocsatornás lemez (MCP) helyezkedik el. Ez igen sok, mikró méretű, párhuzamosan futó üvegcsőből áll és roppant hatékonyan képes az elektronok többszörözésére. Ezért adnak világosabb és élesebb képet ezek a típusok. Hivatalos szervek (például: bűnüldöző, katonai szervezetek) számára elengedhetetlen a Gen2 készülékek használata. A Gen1 készülékekhez viszonyítva lényegesen nagyobb jelerősítésre képesek, rövid felismerési távolságot biztosítanak a fontos részletek gyors és pontos azonosításával.
Az éjjellátók hatékonyságát (a kép világosságát, kontrasztját) - a Gen1, Gen2 kategóriákon kívül - az adott környezeti fény, valamint a levegőben lévő pára, köd, por mértéke is jelentősen befolyásolja. Nem mindegy, hogy teljes, vagy részleges holdállásnál, tiszta, vagy felhős, párás időben szemlélődünk. Az éjjellátók használatánál nem feltétlenül a megfigyelési távolság a legfontosabb, hanem az, hogy sötétben, vagy gyenge fényben kellő mértékben és módon lássunk.
Delta Optical Chase 10x50 ED Keresőtávcső -t keresek, látom nincs raktáron ? Érdeklődnék, hogy vadételeket tartalmazó szakácskönyv kapható-e Önöknél ? Köszönettel: Kartainé M. Anna